Tag: ogrodzenie

paź
05

Żywe ogrodzenie- żywopłot Decydując się na budowę ogrodzenia zazwyczaj bierzemy pod uwagę drewno czy metal tym czasem można wykorzystać do tego celu również rośliny. Żywopłot, bo o nim mowa może stanowić samodzielne ogrodzenie lub dodatek do ogrodzenia z siatki. Wówczas daje osłonę dla posesji i chowa nasze mało atrakcyjne ogrodzenie. Aby żywopłot spsiał się w formie ogrodzenia musi być przede wszystkim bardzo gesty. W tym celu rośliny powinniśmy sadzić blisko siebie, zachowując odstęp około sześćdziesięciu centymetrów. Wybieramy wówczas krzewy, które mocno się zagęszczają lub mają kolce. Dobrze zbity żywopłot daje osłonę przed sąsiadami, ale też i wiatrem. Żywopłot jest alternatywą dla ludzi, którzy nie mają funduszów na eleganckie i drogie ogrodzenie. Wybierając żywe ogrodzenie musimy właściwe dobrać rośliny. Najlepsze będą tutaj te, które odporne są na mróz oraz wiatr, czyli wszelkie odmiany świerku, cisu czy jałowca. Ogrodzenie z wodolotu poza funkcją użyteczną może stanowić też ozdobę naszej posesji. Rośliny można dowolnie formować lub obcinać nadając im przy tym odpowiedni kształt. Żywopłot daje nam wiele możliwości jedynym jego mankamentem jest czas, jaki musimy poświęcić na wyhodowanie żywopłotu. Zazwyczaj jest to kilka lat zanim rośliny osiągną daną wysokość i gęstość.

wrz
25

Pnącza na ogrodzenie Ogrodzenie to bardzo droga inwestycja. Często decydujemy się na tańszą wersję, ponieważ nie dysponujemy większym budżetem. W tym celu posiłkujemy się sitakami czy płotem drewnianym. Nawet nie drogie ogrodzenie i mało efektowne można wzbogacić, aby stało się bardziej estetyczne. Wystarczy tylko w jego sąsiedztwie posadzić odpowiednie pnącza. Zaletą tych roślin jest bardzo szybki wzrost oraz łatwa pielęgnacja, która bardzo często ogranicza się tylko do podolewania roślin. W kwestii pnączy mamy do wyboru rośliny jednoroczne lub wieloletnie. Do pierwszej grupy zaliczamy groszek pachnący, chmiel japoński. Rośliny te szybko rosną, jeśli mają w dostatku wody i słońca. Po okresie kwitnienia trzeba jednak je usunąć, ponieważ nie estetycznie wyglądają. Jeśli taka opcja nam nie odpowiada i nasz płot chcemy mieć zakryty cały rok możemy wybrać rośliny wieloletnie. W tej sytuacji sprawdzą się bluszcze, wiciokrzewy. Pnącza takie potrzebują więcej czasu na przyrost, po upływie około dwóch lat zakrywają całe ogrodzenie tworząc na nim grubą warstwę liści. Trzeba je jednak regularnie podcinać, aby zbyt nie przerosły naszego ogrodzenia. Taka forma roślin spisuje się doskonale, ponieważ nie tylko zasłaniają nasze ogrodzenie, ale też i osłaniają naszą działkę. Rośliny wieloletnie to zazwyczaj liściaste odmiany kwiatów, więc ich pięknem możemy cieszyć cały rok.

wrz
15

Jak zabezpieczyć ogrodzenie Ogrodzenie jest ważnym elementem każdej posesji. Obecna moda determinuje inwestorów do stawiania ogrodzeń dużych i masywnych. Najważniejszym walorem staje się intymność oraz izolacja od sąsiadów i otoczenia. Bez względu na to, z jakiego materiału wykonamy nasze ogrodzenie wcześniej czy później zacznie się niszczyć. Co ważne każdy materiał wymaga innej pielęgnacji. Jeśli nasze ogrodzenie wykonane jest z drewna musimy je zabezpieczyć przede wszystkim przed wilgocią i grzybami. Najlepiej w tym celu zaimpregnować drewno po uprzednim oczyszczeniu go. Taka metoda pozwoli naszemu ogrodzeniu wyglądać dobrze przez kilka lat następnie czynność należy powtórzyć. Kiedy decydujemy się na ogrodzenie z metalu wówczas musimy liczyć się, że po pewnym czasie widoczna będzie na nim korozja. Wówczas jedynym sposobem na odnowienie ogrodzenie jest starcie warstwy rdzy następnie zabezpieczenie za pomocą farby podkładowej. Na koniec dopiero malujemy ogrodzenie na docelowy kolor. Ogrodzenia stalowe w przeciwieństwie do drewnianych dłużej utrzymują swój dobry wygląd. Stal, jako jeden z nielicznych materiałów pokrywany jest warstwą ocynku, który dodatkowo zabezpiecza przed czynnikami zewnętrznymi. Każde ogrodzenie z czasem wymaga od nas naprawy i zabezpieczenia tylko wówczas może służyć nam przez długie lata.

wrz
14

Ogrodzenie murowane Ogrodzenie musimy dobrać pod kątem naszych gustów oraz wyglądu działki. Bardzo często wybieramy na ogrodzenie propozycje murowanego płotu. Najbardziej solidnymi murami są na pewno te kamienne. Nie tylko odporne na czynniki zewnętrzne, ale też bardzo piękne. Mury kamienne polecane są przede wszystkim do grodzenia domów w stylu dworkowym. Wybierając ogrodzenie murowane musimy przemyśleć, jaki kamień będzie dla nas bazą. Jedne materiały są ładniejsze inne zaś trwalsze. Jeśli chodzi o granit czy kwarc są to materiały prawie nie zniszczale, nie wszystkim jednak odpowiada ich surowy wygląd. Jeśli poszukujemy kruszywa bardziej ciepłego powinniśmy skłonić się w stronę wapieni czy piaskowców. Materiały te są ciepłe w przyjemnej kolorystyce i fakturze. Ogrodzenia na bazie kamei są drogie, jeśli nie mamy tyle funduszy możemy skorzystać z innej alternatywy, czyli bloczków imitujących kamień. Mur ten jest tańszą wersją a do tego łatwą w montażu. Bloczki stawia się bez zaprawy wspomagamy się tylko wyprofilowanymi kształtkami. Mur coraz części wybierany jest przez inwestorów, ponieważ daje poczucie bezpieczeństwa i komfortu. Wybierając go starajmy się nie przesadzać z kolorystyką i raczej dopasować ją do koloru elewacji naszego domu.