Kategoria: Ogrodzenia

paź
05

Żywe ogrodzenie- żywopłot Decydując się na budowę ogrodzenia zazwyczaj bierzemy pod uwagę drewno czy metal tym czasem można wykorzystać do tego celu również rośliny. Żywopłot, bo o nim mowa może stanowić samodzielne ogrodzenie lub dodatek do ogrodzenia z siatki. Wówczas daje osłonę dla posesji i chowa nasze mało atrakcyjne ogrodzenie. Aby żywopłot spsiał się w formie ogrodzenia musi być przede wszystkim bardzo gesty. W tym celu rośliny powinniśmy sadzić blisko siebie, zachowując odstęp około sześćdziesięciu centymetrów. Wybieramy wówczas krzewy, które mocno się zagęszczają lub mają kolce. Dobrze zbity żywopłot daje osłonę przed sąsiadami, ale też i wiatrem. Żywopłot jest alternatywą dla ludzi, którzy nie mają funduszów na eleganckie i drogie ogrodzenie. Wybierając żywe ogrodzenie musimy właściwe dobrać rośliny. Najlepsze będą tutaj te, które odporne są na mróz oraz wiatr, czyli wszelkie odmiany świerku, cisu czy jałowca. Ogrodzenie z wodolotu poza funkcją użyteczną może stanowić też ozdobę naszej posesji. Rośliny można dowolnie formować lub obcinać nadając im przy tym odpowiedni kształt. Żywopłot daje nam wiele możliwości jedynym jego mankamentem jest czas, jaki musimy poświęcić na wyhodowanie żywopłotu. Zazwyczaj jest to kilka lat zanim rośliny osiągną daną wysokość i gęstość.

paź
03

Jak zabezpieczyć działkę na czas budowy, ogrodzenie Każda posesja bez względu na to, na jakim etapie budowy jesteśmy mywana ogrodzenia. Powinniśmy stawiać ogrodzenie, aby zabezpieczyć wszelkie ukradzenia oraz narzędzia od kradzieży. Poza tym ogrodzeniem możemy wytyczyć naszą posesje i odciąć się od otoczenia. Ogrodzenie tymczasowe jest ważne, nie chcemy jednak na to poświęcać zbyt wiele funduszy, ponieważ w przyszłości planujemy inne bardziej okazałe. W takim wypadku powinniśmy przemyśleć ogrodzenie z siatki lub paneli. Najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest nie wątpliwie siatka. Można ja szybko zamontować nawet na drewnianych slupach. Siatka nie tylko pomoże nam wytyczyć działkę, ale jest bardzo trwałym materiałem. Drugim dobrym rozwianiem na ogrodzenie tymczasowe jest skorzystanie z paneli. Posesja jest wówczas mniej dostępnym miejscem dla potencjalnego włamywacza. Co ważne ogrodzenie z paneli jest droższe niż z sitaki, ale można je wypożyczyć za niewielkie pieniądze. Same panele szybko się montuje i można je przewozić w dowolne miejsce. Każda posesja wymaga odpowiedniego zabezpieczenia z naszej strony. Bez względu na rodzaj ogrodzenia, jeśli już je mamy czujemy się bezpieczniej i bardziej spokojni o nasze dobra. Ogrodzenie tymczasowe to rozwiązanie na krótki okres czasu, ale mimo to wcale nie prezentuje się gorzej do tradycyjnych wersji.

paź
01

Jak radzić sobie z próchniejącym płotem Materiałem znanym od tysięcy lat i stosowanym do budowy ogrodzeń jest nie wątpliwie drewno. Plot drewniany cieszył się zawsze dużym zainteresowaniem, ponieważ był tani i łatwy w montażu. Niestety drewno posiada pewne mankamenty, o których trzeba pamiętać, najgorszą jego wadą jest szybkie niszczenie. Płot po upływie trzech lat zaczyna się psuć. Na drewnie widzimy ślady korników czy grzyba jest tak, ponieważ drewno jest narażone na działanie wielu czynników negatywnych, takich jak mróz woda czy słońce. Wszytko to nie pozostaje bez echa dla struktury naszego płotu. Kiedy problem jest już duży i drewno próchnieje wówczas najbardziej zniszczone elementy powinniśmy wymienić na nowe. Resztę ratujemy impregnatem. Każdy element należy na początku dobrze oczyścić a następnie pomalować laminatem, który zabezpieczy przed wilgocią strukturę drewna. Aby dodatkowo zabezpieczyć drewno dobrze jest już w samej fazie montażu czy wymiany elementów odizolować je od ziemi. W tym celu izolujemy słupki papą lub lepikiem. To jak długo drewno pozostaje w dobrej kondycji zależy do jego gatunku. Do najbardziej odpornych zaliczamy dęby, sosny czy nawet rośliny egzotyczne. Drewno to pozostaje w dobrym stanie nawet po upływie kilku lat od zakupu.

wrz
29

Gabiony Często o wyborze ogrodzenia do posesji decydują względy estetyczne. Z jednej strony chcemy, aby ogrodzenie dawało nam maksimum intymności, ale przy tym ma być efektowne i zaskakujące. Dobrą propozycją, która powinna usatysfakcjonować wszystkich miłośników niekonwencjonalnego ogrodzenia są gabiony. Jest to nic innego jak specyficzna sitaka wypełniona kamieniami. Najczęściej stosowanym wsadem do siatki jest granit, tłuczony gruz czy piaskowięc. Wszystkie kamienie występują w surowej formie, dlatego też znakomicie spiszą się w nowoczesnych domach. Pomimo, że kamienie są nie proporcjonalne to bardzo dobrze izolują i odgradzają od sąsiadów. Jeśli boimy się, aby nie uzyskać wrażenia ciężkości można pomiędzy gabionami zamontować drewniane przęsła, które je troszkę ocieplą. Do wykonania ogrodzenia z gabionów powinniśmy wybierać siatki plecione gdyż te najmniej narożne są na korozje i zniszczenia. Sama wielkość oczek uzależniona jest od rodzaju kruszywa, jaki się w nich znajdzie. Gabiony mają bardzo wiele zalet. Po pierwsze nie musimy pod nimi wykonywać fundamentów i wyrównywać szczególnie teren. Wyglądają pięknie i bardzo pokazowo. Kolejną zaletą takiego ogrodzenia jest łatwe utrzymanie w czystości, cała budowla jest bardzo prosta, ale za razem oryginalna i ciekawa.