Archiwum: Sierpień 2015

sie
28

Budowa ogrodzenia przy drzewach Często plany o budowie ogrodzenia na działce mogą się skomplikować. Jest tak, kiedy na swojej drodze napotykamy drzewo rosnące na linii wykonania ogrodzenia. Co wówczas? Wiele roślin po prostu nie można wyrwać, więc musimy wykonać pewien trik. Roślinę trzeba ominąć tworząc meander. Roślina wówczas wygląda jakby była wbudowana w ogrodzenie. Musimy jednak pamiętać, aby wszelkie prace przeprowadzać na określonej odległości od pnia drzewa. Pień rośliny jest najbardziej wrażliwy. Wszelkie uszkodzenie go mogą doprowadzić do obumarcia drzewa lub jego osłabienia a w konsekwencji późniejszego przewrócenia się. Wszelkie przęsła, słupy trzeba montować w takiej odległość, aby szerokość drzewa została uwzględniona. Wkomponowanie drzewa w ogrodzenie jest bardzo trudną sprawą. Z jednej strony musimy pamiętać, aby nie uszkodzić żywej rośliny z drugiej zaś chcemy, aby ogrodzenie wyglądało naturalnie i dobrze. Jeśli chcemy włączyć roślinę do ogrodzenia powinniśmy wybrać materiały drewniane, tylko one będą wyglądały dobrze i naturalnie. Wszelkie kamienie czy gibony wyglądają zbyt nowocześnie i zimno, więc drzewo będzie wysuwało się nam na pierwszy plan a nie piękne ogrodzenie. Ogrodzenie przy drzewach jest wyzwaniem, ale kiedy zaplanujemy te czynność dokładnie może powstać ciekawy projekt.

sie
28

Pielęgnacja kostki w porze zimowej Kostka brukowa coraz częściej gości na naszych posesjach. Wykorzystywana jest nie tylko do podjazdów, ale coraz częściej też do wytyczania ścieżek w ogrodzie. Kostka, pomimo, że jest materiałem bardzo wytrzymałym może nie być w pełni odporna na działanie zimowej pory. Co więc robić, aby kostka służyła nam przez wiele lat? Odpowiedz jest banalna, należy o nią systematycznie dbać. Po pierwsze należy kostki regularnie oczyszczać z psiaku oraz zabrudzeń. Kiedy przyjdzie śnieżna zima wówczas szczotkę zamieniamy na łopatę i odśnieżamy całą przestrzeń gdzie kostka jest wyłożona. Pamiętajmy również o tym, aby do tego celu stosować narzędzia plastykowe, kontakt z metalowymi mógłby owocować w liczne uszkodzenia oraz porysowania. Ostatnią czynnością, na którą musimy zwrócić uwagę jest odladzanie kostki. Zazwyczaj do tego celu stosujemy sól kamienną nie jest to dobry pomysł, ponieważ z czasem kostka może się po prostu odbarwić. Lepiej zamiast soli zastosować chlorek magnezu jest on mniej szkodliwy zarówno dla kostki, jaki naszego środowiska. Jeśli nie zadbamy o naszą kostkę właściwie wówczas możemy być pewni, że po kilku latach użytkowania stanie się zniszczona i brzydka. Tak na prawdę nie jest to bardzo wymagający materiał, więc watro o niego dbać systematycznie.

sie
23

Kostka brukowa na działce Kostka brukowa ostatnimi czasy cieszy się ogromnym zainteresowaniem wynika to z jej właściwości. Dzięki materiałowi temu możemy nie tylko ozdobić naszą działkę, ale też zapewnić sprawną komunikacje. Wielu z nas wybiera kostkę na działkę, ponieważ jest to alternatywa dla wodnistych terenów. Szczególnie jesienną porą, kiedy pada sporo deszczu grunt utrudnia nam podjazd lub wyjazd z działki. Dzięki kostce nawierzchnia jest utwardzona i łatwa w eksploatacji. Decydując się na kostkę powinniśmy wynająć do tego celu odpowiednią firmę. Pomóc fachowca jest tutaj nieoceniona i wymagana. Za pomocą specjalnego sprzętu w tym zagęszczarki mechanicznej, firma wykona szybko odpowiednią nawierzchnię. Za pomocą kostki można układać podjazdy, ale nie tylko coraz częściej występuje ona na ścieżkach ogrodowych. W tym wypadku wszelkie prace możemy wykonać nawet samodzielnie, gdyż podłoże nie wymaga zagęszczenia. Sam sposób układania kostki na nawierzchni jest taki sam jak w przypadku kostki betonowej czy kamiennej. Z kostki układamy dowolny wzór o kolorystyce, która nam odpowiada. Musimy jednak pamiętać o zabezpieczeniu granicy obrzeży wówczas kostka nie przesuwa się i nie zmienia swojego położenia. Jeśli kostka jest prawidłowo eksploatowana może nam służyć przez wiele lat.

sie
23

Murki oporowe z betonu Ogorzenia są bardzo ciekawą alternatywą dla każdej działki. Na zewnątrz staramy się, aby mury były duże i masywne w ten sposób izolujemy się troszkę od sąsiadów i otoczenia. W samym centrum działki wolimy jednak, aby konstrukcje te były nieco mniejsze, ponieważ mają pełnić funkcje typowo dekoracyjną. Ciekawą opcją na ogrodzenie wewnątrz działki jest murek oporowy z betonu. Konstrukcja posiada wiele zalet. Po pierwsze murek z betonu jest nie zwykle trwałą konstrukcją. Można go też dowolnie formować, ponieważ jest masą plastyczną możemy dzięki niemu wykonać ogrodzenie w różnym kształcie i wielkości. Musimy pamiętać jednak, że sama konstrukcja nie jest łatwa do wykonania. Murki z betonu układa się na wcześniej przygotowanym szalunku. Na miejsce wykonania murku dobrze jest wybierać teren suchy w przeciwnym razie konstrukcje będziemy musieli wzbogacić o sączki drenarskie, które odprowadzą nadmiar wody z ogrodzenia. Murki z betonu są bardzo atrakcyjną opcją do ogrodu, ponieważ na ich powierzchni można układać wszelkiego rodzaju okładziny. Dzięki temu możemy dowolnie dopasowywać wygląd murku do otoczenia. Ogród jest bardzo magicznym miejscem, aby wyglądał bardziej atrakcyjnie możemy wzbogacić go o dodatkowe akcenty, czyli murki betonowe.